Chciałbym przedstawić Wam dzisiaj gościa specjalnego, który pokazał się w niektórych moich figurkach:
Niepylak apollo, Parnassius Apollo.
Po prostu kocham tego motyla, ma tak cudowne skrzydła, że nie mogę się oprzeć jego pięknu! Ma pudrowe,białe lub beżowo-szare skrzydła z pomarańczowo-czerwonymi oczkami, ma też puszyste, kosmate ciałko. Jest to jeden z największych motyli Europy, rozpiętość jego skrzydeł to aż 8cm! Gąsienice niepylaka natomiast są aksamitnie czarne z pomaranczowo czerwonymi cętkami.
Niepylak apollo żyje w dolinach, kwiecistych łąkach i pastwiskach, w górach, murawach w miejscach skalistych i kamienistych.
Można go zobaczyć w górach Europy kontynentalnej, w Hiszpanii, Skandynawii i Europie Środkowej, na Bałkanach aż po północną Grecję oraz w Alpach, między Włochami a Francją. Był spotykany także w Polsce, pod Warszawą, może widziałem go, gdy jako dziecko spędzałem wakacje pod Warszawą, w pobliżu Doliny Narwi?… 😉
Obecnie w Polsce można go spotkać na terenie Pienińskiego parku Narodowego. Mimo, że od 1952r. jest to gatunek objęty ochroną, jest na skraju wymarcia. Ten piękny motyl jest bardzo żadko spotykany , zagrożony wyginięciem, jest gatunkiem ściśle chronionym. On po prostu kocha naturalne, nieskażone cywilizacją człowieka dzikie miejsca, których coraz mniej… kwieciste łąki, doliny rzek, murawy, pastwiska. Czy to nie jest idealne miejsce również dla wróżek, jak myślicie?….

Zaproś Apolla do swojego ogrodu:
Główną rośliną żywicielską gąsienic jest rozchodnik olbrzymi (Sedum maximum). Dorosłe motyle uwielbiają rośliny nektarodajne, np. goździk brodaty (Dianthus Barbatus), koniczyna (Trifolium L), ostożenie (Cirsium sp.), osty (Cardus sp.), sadziec konopiasty (Eupatorum cannabinum), złocienie (Chrysanthemum), chabry (Centaurea sp.), lebiodka pospolita (Origanum vulgare).
Kto wie, jeśli mieszkasz np. w polskich Pieninach i posadzisz te rośliny u siebie w ogrodzie, może piękny Apollo Cię odwiedzi?…
Źródła
-
Wikipedia
-
-
-
-
www.depositphotos.com
-