Co tu jest?

Czy lubisz ekskluzywne rzeczy? Czy cenisz rzeczy wyjątkowe?
A gdybyś otrzymała coś, co jest wykonane tylko i wyłącznie dla Ciebie i tylko dla Ciebie, coś co jest, jedyne i niepowtarzalne, wyjatkowe?

Czy to jest to czego właśnie szukasz?

Co to jest OOAK?

OOAK jest to skrót od angielskiej nazwy "one-of-a-kind", która oznacza jedyny w swoim rodzaju. Ten skrót jest stosowany do rzeczy wykonywanych w pojedyńczych egzemplarzach, unikatowych i niepowtarzalnych. OOAK jest bardzo obszernym pojęciem i może obejmować wiele dziedzin sztuki i wykonawstwa artystycznego. Jeżeli chodzi o lalki, mogą być to lalki wykonywane w pojedyczym egzemplarzu, ale mogą być to też lalki wykonywane z form i odlewów, które są dostosowywane i modyfikowane w kolejnych procesach wykonawczych. Mogą być one wykonane m.in. z masy polimerowej, żywicy, porcelany, czy np. z tkanin.

Lalki artystyczne Kallispe

Wszystkie przedstawione w tym portalu lalki są wykonane przeze  mnie ręcznie i tylko w jednym egzemplarzu. Lalki są nieruchome, nie mają ruchomych elementów. Niektóre z nich mają wyjmowane skrzydełka, kapelusze, lub inne dodatki. Małe wróżki mają ok.9-12cm wysokości, większe wróżki ok.25cm, natomiast laki  z wypełenieniem brzuszka ok.40cm. Każda figurka jest wykonywana od postaw, od bloczka masy plastycznej po malowanie, włosy, stylizację, zdjęcia i publikacje. Wykonanie takiej figurki wymaga doświadczenia z masą plastyczną, trzeba znać i rozumieć  zasady anatomii, rzeźby, wzornicta i wielu technik plastycznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej , jak one są wykonane, zajrzyj tutaj. 

Co to jest Lalka Kallispe?

Aby to wyjaśnić, najlepiej jest mi odwrócić kota ogonem, i powiedzieć, czym taka lalka nie jest 🙂

To coś, czego nie kupisz w sklepiku u znajomej, ani w sklepie za 5zł., ani sklepie z pamiątkami, muszelkami i świecznikami. Bo to nie jest świecznik, to nie ramka, ani nie bibelocik z Chin.  To nie jest rzecz, którą może pobawić się Twoje dziecko po to, by zaraz rzucić to w kąt. To nie jest kolejna ozdóbka na komodę, którą będziesz co tydzień wycierać z kurzu i którą po raz dziesiąty zwalił na podłogę kot. 

Lalka Kallispe jest to istotka, która stworzona jest w moich rękach, jest ona ukształtowana z masy, która staje się plastyczna dopiero od ciepła i pracy moich dłoni. 

Ta rzecz nie  powstaje w godzinę, ani nawet w jedno popołudnie, wymaga wielu dni pracy i dbałości o każdy, najmniejszy element.  Główka lalki ma zaledwie kilka centymetrów wielkości, a na zdjęciu zajmuje prawie cały monitor. Robiąc tę główkę w takiej małej skali, zostaje ona na zdjęciu powiększona nawet o 1000%.   Nie ma tutaj drogi na skróty. Nie ma możliwości zrobienia szybko i tanio takiej figurki. Przy figurkach o wielkości 12cm , widoczny jest każdy szczegół i każda niedoróbka.

Czy pamiętasz kapryśną i delikatną Różę z „Małego Księcia”, Antoine de Saint-Exupéry`ego ? Otóż Lalka Kallispe jest jak taka Róża. 

Ta mała istotka jest delikatna, gdy spadnie to się połamie. Gdy ją wystawisz na mróż, może popękać. Gdy wystawisz na długo na intensywne słońce, może wyblaknąć. Jeśli zostawisz ją na komodzie bez osłony przed kurzem, kurz poskleja jej włosy.

Ale jest to też istotka, obok której nikt nie przejdzie obojętnie. Jest to istotka tak inna niż wszystko co  nas otacza, tak realistyczna w swojej bajkowości, że aż trudno o tym opowiedzieć. Masz wrażenie, że gdy tylko się odwrócisz, to ten mały plastikowy dzieciak naprawdę odleci na swoich skrzydełkach.  Trudno mi opisać, czym w rzeczywistości są te lalki, bo nie ma na to ziemskich słów. 

Jest to odrobina magii, nieziemskość, inność, z innego świata. Ich świat to świat dziecka, w którym jest radość, nieposkromiona ciekawość , odrobina przygody i zawsze szczęśliwe zakończenie.

Nie jest to zwykła rzecz

Co się czuje otwerając paczkę, w której przybyła mala wróżka? – Moim zdaniem, prawie to samo, co czuła kobieta, która odkryła Calineczkę w swoim tulipanie, prawie to samo, co poczuł Mały Książę widząc, jak z zielonego pączka wyłania się czerwona Róża. 

Lalki Kallispe to nie są zwykłe rzeczy i nie są dla zwykłych ludzi. Nie będę też znowu pisać, że one świetnie się nadają na prezent. Nie każda osoba obdarowana taką rzeczą będzie potrafiła docenić jej piękno. Ostrożnie dobieraj więc osoby, którym chcesz sprawić taki prezent. Lalka Kallispe nie jest dla każdego. Jest przeznaczona tylko dla tych, którzy potrafią widzieć sercem, bo tylko w ten sposób mogą odkryć magię ukrytą w tych figurkach. 

„Miej serce i patrzaj w serce” jak napisał Adam Mickiewicz, bo przecież „dobrze widzi sie tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, jak powiedział Mały Książę. 

Można to tylko zrozumeć, gdy się zobaczy tę jedyną wróżkę dla siebie!

Nie jest to zwykła rzecz, Lalki Kallispe powinny być traktowane z szacunkiem i miłością, gdyż naprawdę na to zasługują. I są tego warte w każdym milimetrze swojego polimerowego ciałka!


Jeśli to jest dla Ciebie

Lalki Kallispe są sprzedawane w moim sklepie na Etsy.
Mój sklep zazwyczaj jest pusty, gdyż często zanim nawet wystawię lalkę na sprzedaż zostaje ona już zarezerwowana.  Zapisz się na moją listę mailingową, aby nie przegapić żadnej nowej lalki! Jeśli marzysz o konkretnej figurce, napisz do mnie, mogę zrealizowac twoje zamówienie indywidualnie. Jeśli któraś z moich wróżek przykuła Twoją uwage i nie daje się zapomnieć, daj mi znać, zawsze mogę wykonac jej siostrę albo brata! Nie będzie to w 100% taka sama lalka, ale będzie w tym samym stylu, podobne ubranko, skrzydła, włosy, oczka.
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej jak wygląda zamówienie Lalki Kallispe, napisz do mnie.

kallispeartdolls@gmail.com

Pon - Piątek: 9:00-15:00

Zapisz się na listę mailingową

Zapisz się na moją listę mailingową, aby pierwszy otrzymać informacje o lalkach dostępnych na sprzedaż, oraz darmowe bonusy w postaci kalendarzy, lub tapet na puplit komputera lub telefonu.